Προγράμματα

"Ταξίδι στις χαμένες αλλά αλησμόνητες πατρίδες"

Υπεύθυνη καθηγήτρια

Πουρνάρα Ανδριάννα ΠΕ06

"Εμείς...Αυτοί...Εμείς"

Τροία, Σμύρνη, δεκαετία του ?60,αρχές του 21ου αιώνα, σκλαβιά, εκτοπισμός ,πρόσφυγες, μετανάστες, πόλεμοι, οικονομική κρίση. Και τα θύματα, εμείς, αυτοί,  το ίδιο είναι, αναζητούν μία καινούργια πατρίδα, χωρίς φτώχεια, πείνα, πόλεμο, βομβαρδισμούς.

Θέλουν να ζωγραφίσουν, να φωτογραφίσουν ? τον ήλιο,?. τη σκιά?. την ελευθερία.

Θέλουν απλά να ζήσουν σαν άνθρωποι? Ψάχνουν καταφύγιο , εκεί που γεννήθηκε ο πολιτισμός, έτσι τους είχαν πει??.

Σε αυτό το ταξίδι που ξεκινά από την Τροία και φτάνει στο σήμερα θα σας  οδηγήσουν οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας.

Αφιερωμένο σε όσους βίωσαν ή βιώνουν την ξενιτιά.

Εδώ μπορείτε να δείτε το περιοδικό του προγράμματός μας

Γεωργακοπούλου Άννα ΠΕ07

Πολιτιστικό πρόγραμμα 2013-2014 "Θα γίνουμε η φαντασία σας και θα σας ταξιδέψουμε σε μέρη μαγικά.....κινηματογραφικά"

Στο πλαίσιο των Σχολικών Δραστηριοτήτων, εμείς φέτος θα ?. κινηματογραφήσουμε ?????.. Το πρόγραμμά μας ονομάζεται:

«Θα γίνουμε η φαντασία σας και θα σας ταξιδέψουμε σε μέρη ?? μαγικά,?.κινηματογραφικά?.»

Πρόγραμμα eTwinning 2010-2011

eTwinning-Programm "Landschaften" Oktober 2010-November 2011

Ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα eTwinning, στο οποίο συνεργαστήκαμε,από τον Οκτώβριο του 2010 μέχρι και τον Μάρτιο του 2011,με το Γυμνάσιο στο Torinu της Πολωνίας.Το θέμα του προγράμματος ήταν "Ο τόπος μας"  ["Landschaften"].
Σκοπός αυτής της συνεργασίας ήταν η εξάσκηση της Γερμανικής Γλώσσας μέσα από την  επικοινωνία και ανταλλαγή γνώσεων,μέσα από την πλατφόρμα του eTwinning,των μαθητών των συνεργαζόμενων σχολείων.
Οι συμμετέχοντες μαθητές του Β3 καθώς και το σχολείο βραβεύτηκαν με το "Label vom eTwinning". Υπεύθυνη καθηγήτρια η κ. Γεωργακοπούλου Άννα

Μικροκλίμα Αμαλιάδας

Εργασία της Περιβαλλοντικής Ομάδας του 1ου Γυμνασίου Αμαλιάδας σχετικά με το μικροκλίμα της ευρύτερης περιοχής της πόλης της Αμαλιάδας.