Tην Παρασκευή 26 Απριλίου πραγματοποιήθηκε στο Λαζαράκειο Δημοτικό Μέγαρο η μουσική χορευτική εκδήλωση του σχολείου μας.

Οι μικροί μας καλλιτέχνες με την υποστήριξη της κ. Καρακαλπάκη τραγούδησαν Ρεμπέτικα, Pop, και Rock ελληνικά τραγούδια. Οι καθηγήτριες Γεωργακοπούλου Άννα και Ντυμένου Δώρα  επιμελήθηκαν το μέρος του προγράμματος που περιελάμβανε παραδοσιακούς χορούς  του τόπου μας , αλλά και νησιώτικα. Οι μαθητές –τριες του σχολείου μας απόλαυσαν ένα δίωρο μουσικό – χορευτικό πρόγραμμα, καταχειροκρότησαν τους συμμαθητές τους, τραγούδησαν και χόρεψαν κλείνοντας  με τι άλλο από το.. « ο πιο καλός ο μαθητής».

Θα θέλαμε, όλοι οι εμπλεκόμενοι   να ευχαριστήσουμε  τον Διευθυντή μας κ. Γεωργακή για την ενθάρρυνση και υποστήριξή του στην πραγματοποίηση τέτοιων εκδηλώσεων, οι οποίες προσδίδουν μία διαφορετική διάσταση στην όλη εκπαιδευτική διαδικασία.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης θα το βρείτε εδώ.

Συμμετείχαν:
Πλήκτρα : Κωστόπουλος Κώστας
Τουμπερλέκι : Δάνεσης Βασίλης
Τραγούδι : Αποστολόπουλος Άγγελος, Παναγιωτοπούλου Διονυσία, Ρούμπας Θανάσης, Αγγελική Πλανήτερου, Καραντζάς Γιάννης,
Μπουζούκι :    Μαργέλης Παναγιώτης, Ηλιόπουλος Διονύσης, Αναγνωστόπουλος Φώτης,
Κιθάρες :       Παναγιωτοπούλου Διονυσία , Ρούμπας Θανάσης, Παπαδόπουλος Ηλίας, Καραντζάς Γιάννης,Αποστολόπουλος Άγγελος
Χόρεψαν : (συρτό νησιώτικο,ικαριώτικο,τσάμικο,καλαματιανό και χασαποσέρβικο)  Φώτης Αναγνωστόπουλος , Βασίλης, Δάνεσης , Ίρις Τόγια, Μαριτίνα Ψυχογιού , Ιωάννα Παπαγεωργίου , Ελευθερία Μέγκλη Παναγιώτης Τόγιας , Ζηνοβία Τόγια

Μουσική Υποστήριξη :  Καρακαλπάκη Μαρία
Τεχνική Υποστήριξη   και  Επιμέλεια Παραδοσιακών Χορών
Γεωργακοπούλου Άννα , Ντυμένου Δώρα

Αφιερώματα στις  εφημερίδες "Πατρίς" και 'Η εφημερίδα Αμαλιάδας"