Εργαστήριο Τεχνολογίας

Στο χώρο του νέου κτιρίου λειτουργεί εργαστήριο τεχνολογίας.

Στην  Α’ τάξη του Γυμνασίου γίνεται μελέτη και κατασκευή διαφόρων τεχνολογικών θεμάτων από τις ενότητες :

α. εργαλεία- μηχανές

β. ενέργεια- ισχύς

γ. μεταφορές- επικοινωνία

Η Β’ τάξη του Γυμνασίου ασχολείται με τη μέθοδο της ομαδικής εργασίας  η οποία εφαρμόζεται για τη μελέτη της οργάνωσης μιας βιομηχανίας.  Η προσπάθεια αυτή ξεκίνησε το σχολικό έτος 2004-2005. Ο χώρος είναι περιορισμένος, αλλά με τη διάθεση την οποία δείχνουν οι μαθητές, τα αποτελέσματα στο τέλος κάθε σχολικού έτους είναι πλήρως ικανοποιητικά.

Οι υποδομές που έχει το συγκεκριμένο εργαστήριο (σταθερός τροχός, χειροδρέπανο, σέγα, πιστόλια σιλικόνης και διάφορα εργαλεία) δίνουν τη δυνατότητα στους μαθητές και στον υπεύθυνο καθηγητή να αυτοσχεδιάσουν και να υλοποιήσουν στην πράξη διάφορες κατασκευές (ατομικές και ομαδικές). Στο τέλος κάθε σχολικού έτους γίνεται έκθεση μαζί με τα έργα των εικαστικών τα οποία μπορούν να επισκεφτούν γονείς και δημοτικά σχολεία της περιοχής μας.