Το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών

Το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών λειτουργεί καθημερινά υπό την επίβλεψη της υπεύθυνης εκπαιδευτικού Κωστοβασίλη Αναστασίας.

Το εργαστήριο διαθέτει πλήρη εξοπλισμό οργάνων και παρασκευασμάτων, καθώς και αναλώσιμων υλικών, ώστε να μπορούν οι μαθητές να πραγματοποιούν  τις εργαστηριακές δραστηριοτήτες των Φυσικών μαθημάτων.

Οι εργαστηριακές ασκήσεις προγραμματίζονται στην αρχή της σχολικής χρονιάς από τους διδάσκοντες καθηγητές σε συνεργασία με τον υπεύθυνο του σχολικού εργαστηρίου.

Στις παρακάτω φωτογραφίες οι μαθητές πειραματίζονται σε ομάδες και ανακαλύπτουν ή επιβεβαιώνουν τους βασικούς νόμους της φύσης στον χώρο της Φυσικής, της Χημείας και της Βιολογίας.